PORADNIK FINANSOWY

www.finanse.naszastrona.pl

karta kredytowa

Karta kredytowa to produkt umożliwiający wykonywanie operacji finansowych przy pomocy karty płatniczej do wysokości przyznanego limitu.

Płacąc kartą kredytową nie trzeba posiadać rzeczywistych pieniędzy. Podpisując umowę o kartę otrzymuje się limit do wysokości którego można wykonywać dowolne operacje kartowe. Zaciągnięty w ten sposób kredyt jest oprocentowany (przeważnie wyżej od innych kredytów) jednak na ogół banki wyznaczają termin spłaty zadłużenia (tzw. grace-period) umożliwiający bezodsetkowe rozliczenie operacji wykonanych kartą kredytową.

Bezodsetkowy okres umożliwiający darmowe korzystanie z kredytu zaciągniętego poprzez kartę kredytową dotyczy wyłącznie operacji bezgotówkowych, natomiast wypłata gotówki z bankomatu powoduje dodatkowe koszty i jest tak praktycznie w każdym banku.

Aby ułatwić klientom spłatę zadłużenia karty kredytowej banki stosują często różnego rodzaju przypominacze (listownie, sms-em, mail-owo) lub umożliwiają automatyczną spłatę zadłużenia karty ze środków znajdujących się na powiązanym rachunku (wymagane jest wówczas konto osobiste w tym samym banku).

Banki wydają także partnerskie karty kredytowe, które umożliwiają uzyskanie zniżek podczas zakupów w punktach partnerskich (np. Avanti, Rossmann, Orange, Castorama).

Przed wyborem karty kredytowej zapoznaj się z aktualnymi promocjami oferowanymi przez banki (np. niższe oprocentowanie czy brak opłaty za wydanie karty kredytowej) oraz często pomijanymi funkcjonalnościami (np. dodatkowe ubezpieczenia czy możliwość wykonywania przelewów z rachunku karty kredytowej do wysokości przyznanego limitu) i wybierz ofertę jak najbardziej dostosowaną do Twoich potrzeb.

Poradnik Finansowy © Płonka Krzysztof