PORADNIK FINANSOWY

www.finanse.naszastrona.pl

Konto oszczędnościowe czy lokata?

Wysokooprocentowane konto oszczędnościowe z możliwością wypłat w dowolnym momencie bez utraty odsetek stanowi obecnie konkurencję dla lokat. Czy wobec tylu zalet lokaty mają jeszcze sens funkcjonowania? Czy nie lepiej jest założyć konto oszczędnościowe i wypłacać pieniędze wtedy kiedy są potrzebne?

Zastanów się w jakim celu oszczędzasz. Nie potrzebujesz obecnie gotówki i nie chcesz aby Twoje pieniądze bezowocnie leżały na zwykłym nieoprocentowanym koncie? A może dlatego, że oszczędzanie jest po prostu modne?

Jeżeli oszczędzasz w określonym celu to lokata ma dla Ciebie większe zalety. Przede wszystkim jest ona na określony termin i wiele razy zastanowisz się przed jej zerwaniem, aby nie stracić oprocentowania. Bardzo często trzeba wykonać więcej formalności w zerwaniu lokaty niż w przypadku przelewu z konta oszczędnościowego. Poza tym nie każdy bank jeszcze oferuje konto oszczędnościowe.

Jeśli nie masz pewności kiedy będziesz potrzebować swoich pieniędzy to wygodniejsze będzie konto oszczędnościowe: wpłacasz i wypłacasz kiedy chcesz a za okres przebywania pieniędzy w banku naliczane zostaje oprocentowanie.

Optymalnym rozwiązaniem jest posiadanie zarówno konta oszczędnościowego jak i lokaty: konto oszczędnościowe wykorzystujesz do krótkoterminowego gromadzenia nadwyżek finansowych natomiast lokatę w długoterminowym celu.

Poradnik Finansowy © Płonka Krzysztof